Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, iż Program Systematycznego Oszczędzania "Moje Jutro", znajdujący się w ofercie Superfund TFI, został wyróżniony w raporcie Gazety Finansowej "Najlepsze produkty dla Biznesu 2014".
więcej informacji o produkcie: http://superfund.info.pl/mojejutro


Warszawa 22.12.2014

Komentarz tygodniowy

Wyniki funduszy SuperfundZakończony tydzień to najciekawszy tydzień mijającego roku. Złożyło się na to kilka wydarzeń:
- najniższe ceny ropy od 5 lat
- rekordowo tani rubel
- konferencja po posiedzeniu FOMC
- wybory prezydenckie w Grecji

Nagromadzenie wielu kluczowych dla rynków informacji spowodowało wzrost zmienności i zaowocowało wyraźną korektą zarówno w Polsce, jak i na świecie. Kulminacja spadków miała miejsce we wtorek i była pokłosiem szalonych spadków wartości rubla. W najgorszym momencie rosyjska waluta traciła 30% względem dolara. W efekcie tych wydarzeń inwestorzy wyprzedawali aktywa z Europy Środkowo- Wschodniej - ucierpiały na tym zarówno polskie akcje, jak i obligacje. Jednak już w środę sytuacja ustabilizowała się, a rubel zaczął odrabiać straty. W środę uwaga inwestorów skupiła się na konferencji po posiedzeniu FOMC. Puenta jest jedna – gospodarka jest na fali wznoszącej, wzrost ma silne podstawy, a proces podnoszenia stóp procentowych zbliża się wielkimi krokami. Wall Street zareagowała wzrostami odrabiając większość wcześniej poniesionych strat. Za amerykańską giełdą podążyły zarówno rynki w Europie Zachodniej, jak i w Polsce.

Obecnie, jak pokazał zeszły tydzień jedynym istotnym elementem ryzyka dla rynków wydaje się geopolityka i ryzyko związane z rozwojem sytuacji w Rosji. Ustabilizowanie się sytuacji będzie sprzyjać rynkom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Długoterminowy trend wzrostowy na globalnych rynkach akcji oraz spadkowy na wielu surowcach wydaje się niezagrożony.

Departament Zarządzania i Analiz

SUPERFUND
Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych SA


www.superfund.pl
Pl. Trzech Krzyży 18
00 499 Warszawa
Infolinia: 0 801 588 188
Tel. 22 556 88 62

Fax. 22 556 88 80

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 18, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .