Warszawa 30.09.2019

Wyniki funduszy SuperfundOd dłuższego czasu na rynkach finansowych panuje nerwowość. Sprawa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej od kilku lat generuje nowe wyzwania dla inwestorów. W roku 2019 sprawa relacji handlowych na linii USA – Chiny dodatkowo rozgrzała emocje. Jednak w ubiegłym tygodniu powstał trzeci istotny czynnik niepokoju - została uruchomiona procedura impeachmentu wobec Donalda Trumpa.

Pretekstem dla uruchomienia wspomnianej procedury były doniesienia, że prezydent USA miał wpływać na prezydenta Ukrainy, by ten rozpoczął śledztwo przeciwko politycznemu rywalowi Trumpa – Joe Biden. Z doniesień medialnych wiadomo, że syn obecnie najbardziej prawdopodobnego kandydata Partii Demokratycznej na urząd prezydenta USA angażował się w interesy związane z wydobyciem gazu łupkowego na Ukrainie. Z kolei, ukraińska prasa wielokrotnie pisała o licznych nieprawidłowościach przy prowadzeniu tego biznesu. Jednak w tej chwili nic nie wiadomo czy Joe Biden lub jego syn Hunter byli zaangażowani w podejrzane transakcje. Dodatkowo procedura impeachmentu jest procesem długotrwałym, jednak już sama możliwość odwołania prezydenta USA wzbudza na rynkach niepokój.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała lekki wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości 0,31%. Notowania największych spółek (tworzących index WIG20) zyskały 0,67%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień z lekkim spadkiem: 0,77% dla sWIG80 oraz 0,59% dla mWIG40.

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na danych z USA. We wtorek (01.10.2019) poznamy indeks PMI dla przemysłu. W środę (02.10.2019) będziemy mieli okazje zapoznać się z raportem ADP oraz danymi o zapasach ropy. W czwartek (03.10.2019) poznamy odczyt indeksu ISM dla usług oraz dane dotyczące zamówień na dobra trwałe. Z kolei w piątek (04.10.2019) czeka nas cały wysyp wrażliwych danych z runku pracy USA. W ostatnim dniu roboczym nadchodzącego tygodnia poznamy dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, stopę bezrobocia, długość tygodnia pracy oraz dane o imporcie oraz exporcie towarów i usług. W Polsce nadchodzący tydzień zapowiada się nieco spokojniejszym jednak, we wtorek (01.10.2019) poznamy indeks PMI dla przemysłu oraz wstępne dane o inflacji CPI, a w środę (02.10.2019) z komunikatu po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej dowiemy się czy będą zmienione stopy procentowe.


Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.
Dzielna 60
01-029 Warszawa, POLSKA

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .