Warszawa 20.05.2019

Wyniki funduszy SuperfundW odpowiedzi na podwyższenie ceł przez administrację Donalda Trumpa, Chiny zdecydowały się na nałożenie ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości 60 mld dolarów. Nadzieje na szybkie porozumienie poszły w zapomnienie, co przełożyło się na dominację podaży na rynkach akcyjnych. Dodatkowo, nowy tydzień rozpoczyna się od kolejnych napięć na linii USA-Chiny ze względu na nałożenie sankcji na spółkę Huawei. W skali całego tygodnia indeks S&P500 stracił -0,76%, DJIA -0,69%, a indeks giełdy Nasdaq -1,27%. W Europie sentyment był lepszy ze względu na oddalenie w czasie decyzji przez prezydenta Stanów Zjednoczonych o wprowadzeniu ceł na europejski sektor motoryzacyjny. Niemiecki Dax zyskał 1,49%, francuski CAC 2,08%, a brytyjski FTSE100 wzrósł o 2,02%.

Na polskiej giełdzie w dalszym ciągu dominował kolor czerwony. Indeks szerokiego rynku WIG spadł o -0,62%, w tym największe spółki straciły -0,34%, a indeksy mniejszych i średnich spółek, sWIG80 i mWIG40, zakończyły tydzień z wynikami, odpowiednio, -1,13% oraz -1,89%. Zgodnie z oczekiwaniami, RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziome, a także nie zmieniła tonu komunikatu i nastawienia.

W tym tygodniu czeka nas bogaty kalendarz makroekonomiczny z polskiej gospodarki. We wtorek poznamy odczyty z rynku pracy, w środę produkcję przemysłową, a w czwartek sprzedaż detaliczną. Na rynkach globalnych najważniejszy będzie czwartek, kiedy opublikowane zostaną wstępne wartości indeksów PMI w przemyśle i usługach z Europy za maj. Warto również zwrócić uwagę na protokół z ostatniego posiedzenia FOMC w środę oraz na odbywające się w tym tygodniu wybory do Parlamentu Europejskiego.


Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.
Dzielna 60
01-029 Warszawa, POLSKA

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .