Warszawa 13.05.2019

Wyniki funduszy SuperfundPo zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczącej podwyżki ceł na chiński import do USA z minionego weekendu rynki akcyjne na całym świecie zabarwiły się na kolor czerwony. Spadki rozlały się na wiele rynków, a informacje z frontu handlowego przysłoniły inne treści i przesądziły o obrazie całego tygodnia. Jak się okazało, obu stronom nie udało się dojść do porozumienia, a wyższe cła stały się faktem, jednak negocjacje będą kontynuowane, więc ten temat jeszcze długo może znajdować się w centrum uwagi inwestorów. Za oceanem indeks S&P500 spadł o -2,18%, DJIA o -2,12%, a indeks giełdy Nasdaq skurczył się o -3,03%. W Europie skala spadków również była znacząca. Niemiecki DAX stracił -2,84%, francuski CAC40 -3,99%, a brytyjski FTSE100 znalazł się -2,40% pod kreską. W sytuacji podwyższonej niepewności na rynkach oprócz spadków na giełdach, na rynkach zyskiwały obligacje oraz waluty, takie jak japoński jen i frank szwajcarski, uznawane za bezpieczne przystanie. Spadające rentowności obligacji na rynkach bazowych, przełożyły się na wzrost cen polskich obligacji skarbowych. W takim środowisku dobrze poradził sobie Superfund Obligacyjny, który w skali ostatniego tygodnia zyskał 0,26%.

W Polsce GPW zanotowała bardzo słaby tydzień, choć biorąc pod uwagę sytuację na rynkach globalnych, nie powinno to nikogo dziwić. Indeks szerokiego rynku WIG stracił aż -4,74%, w tym największe spółki spadły o -5,48%, a indeksy mniejszych i średnich spółek, sWIG80 i mWIG40, zakończyły tydzień z wynikami, odpowiednio, -2,04% oraz -3,11%.

W tym tygodniu w Polsce czeka nas bogaty kalendarz makroekonomiczny. We wtorek zostaną opublikowane dane o bilansie płatniczym w marcu, w środę oprócz posiedzenia RPP, poznamy wartość PKB w pierwszym kwartale oraz finalny odczyt inflacji CPI w kwietniu, a w czwartek czeka nas odczyt inflacji bazowej. Na rynkach globalnych oprócz informacji z frontu handlowego, warto zwrócić uwagę na odczyt produkcji przemysłowej ze strefy euro we wtorek oraz indeks ZEW z gospodarki niemieckiej. W środę poznamy ważne dane z Chin oraz Stanów Zjednoczonych – produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną, a także niemiecki PKB.


Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.
Dzielna 60
01-029 Warszawa, POLSKA

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .