Warszawa 23.04.2019

Wyniki funduszy SuperfundTydzień przedświąteczny pełen był istotnych danych makroekonomicznych. Najważniejszymi były czwartkowe odczyty indeksów PMI z Europy, gdzie inwestorzy oczekiwali poprawy ostatnich bardzo słabych danych z przemysłu. Wstępne kwietniowe odczyty pokazały mniejsze odbicie niż oczekiwania rynkowe, co przełożyło się na sentyment inwestorów – rentowności obligacji mocno spadły, a euro straciło na wartości. Pomimo negatywnego zaskoczenia danymi indeksy europejskie zakończyły tydzień solidnymi wzrostami. Niemiecki DAX zyskał w skali całego tygodnia 1,85%, francuski CAC40 1,41%, a brytyjski FTSE100 wzrósł o 0,31%. Pomocne mogły tu być dane z Chin, gdzie dane makroekonomiczne ( PKB, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa) zaskoczyły pozytywnie, wzmagając apetyt na ryzykowne aktywa.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie podążała za rynkami zachodnimi i cały tydzień zakończyła na niewielkich minusach. Indeks szerokiego rynku WIG stracił w skali całego tygodnia -0,10%, w tym największe spółki spadły o -0,06%, a indeksy mniejszych i średnich spółek, sWIG80 i mWIG40, zakończyły tydzień z wynikami, odpowiednio, -0,53% oraz -0,27%. W tym tygodniu czeka nas spokojny tydzień jeśli chodzi o polską gospodarkę, a jedynym odczytem wartym uwagi będzie stopa bezrobocia w środę. Na rynkach globalnych zdecydowanie najważniejszą publikacją tego tygodnia będzie piątkowy odczyt PKB w Stanach Zjednoczonych za pierwszy kwartał 2019 roku. Warto również przyjrzeć się odczytowi indeksu Ifo z gospodarki niemieckiej, który może potwierdzić, bądź zaprzeczyć obawom powstałym po odczytach wskaźników PMI.


Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.
Dzielna 60
01-029 Warszawa, POLSKA

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .