Warszawa 11.06.2018

Wyniki funduszy SuperfundPoprzedni tydzień przyniósł uspokojenie nastrojów na rynkach finansowych. Ryzyko włoskiej polityki, a także zaniepokojenie zagrożeniem wojną handlową nieco ucichło. Powoli, na pierwszy plan zaczynały wysuwać się nadchodzące obrady Rady Prezesów EBC oraz FOMC. Uwagę inwestorów przykuły relatywnie jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli EBC, co może sugerować wiele emocji w tym tygodniu. Giełdy w Europie zakończyły tydzień dość neutralnie. Niemiecki DAX zyskał w skali tygodnia 0,33%, francuski CAC stracił -0,28%, a brytyjski FTSE zniżkował -0,27%. W Stanach Zjednoczonych indeksy akcji zanotowały znaczące wzrosty. S&P500 wzrósł 1,62%, DJIA zyskał 2,77%, a indeks giełdy Nasdaq 1,21%.

Na krajowym parkiecie, podobnie jak w USA, zagościła zieleń. Wzrosty były napędzane głównie przez największe spółki z indeksu WIG20, który zyskał 2,73%. Indeksy mniejszych i średnich spółek sWIG80 i mWIG40 zakończyły tydzień z wynikami odpowiednio, 0,11% i 0,39%, a całościowo indeks szerokiego rynku WIG zyskał w przeciągu tygodnia 1,94%. Oprócz wzrostów na rynkach akcji, również polska waluta zyskiwała na wartości. Warto wspomnieć, że w minionym tygodniu zakończyło się posiedzenie RPP, które tak jak tego oczekiwano nie przyniosło żadnych zmian, a dodatkowo agencja Fitch utrzymała dotychczasowy rating dla Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Czeka nas wyjątkowo ciekawy tydzień. Posiedzenia FOMC i Rady Prezesów EBC to niewątpliwie najważniejsze punkty w kalendarium ekonomicznym zaplanowanym na bieżący tydzień. Opublikowane zostaną także liczne odczyty makroekonomiczne. We wtorek warto zwrócić uwagę na wskazania indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej oraz inflację CPI dla Stanów Zjednoczonych. W środę czekają nas odczyty inflacji CPI z Wielkiej Brytanii, produkcji przemysłowej ze strefy euro oraz inflacji PPI z USA. W czwartek natomiast, opublikowana zostanie produkcja przemysłowa z Chin oraz sprzedaż detaliczna ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce warto zwrócić uwagę na dane o bilansie płatniczym w środę, finalne CPI w czwartek oraz inflację bazową w piątek.

Departament Zarządzania i Analiz

SUPERFUND
Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych SA


www.superfund.pl
Dzielna 60
01-029 Warszawa
Infolinia: 22 556 88 62
Fax. 22 556 88 80

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .