Warszawa 16.04.2018

Wyniki funduszy SuperfundMimo eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, miniony tydzień okazał się udany dla najważniejszych indeksów giełdowych na świecie. Tydzień temu w Syrii użyto broni chemicznej, na co prezydent Stanów Zjednoczonych w odwecie groził atakiem rakietowym. Jak się okazało nie były to słowa rzucone na wiatr. W kolejną sobotę został dokonany amerykański nalot na cele w Syrii przy współpracy z Francją oraz Wielką Brytanią. Póki co, powyższe wydarzenia nie mają większego wpływu na rynki finansowe. Istotne w minionym tygodniu okazały się także opublikowane zapiski z posiedzeń Fed i EBC. Protokoły potwierdziły jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej i gołębią postawę Rady Prezesów EBC.

Na polskim parkiecie również zagościły wzrosty. W skali całego tygodnia indeks WIG zyskał 1,55%, WIG20 wzrósł 2,28%, mWIG4 pozostał bez zmian, a sWIG80 znalazł się 0,61% na plusie. W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie RPP, na którym stopy procentowe pozostały bez zmian, a przekaz Rady nie uległ zmianie i był mocno gołębi. Dodatkowo, warto przypomnieć, że agencja S&P podwyższyła perspektywę polskiego ratingu kredytowego z neutralnej na pozytywnej (BBB+).

Ubiegły tydzień (jak wiele innych w tym roku) okazał się bardzo dobry dla funduszy gotówkowych i pieniężnych Superfund TFI. Superfund Pieniężny zyskał 0,21%, a Superfund Płynnościowy 0,13% - co w porównaniu do grupy porównawczej stanowi solidny rezultat.

W tym tygodniu czeka nas sporo ciekawych danych z kraju. W środę opublikowane zostaną dane z rynku pracy – przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie, w czwartek produkcja przemysłowa, inflacja PPI oraz koniunktura konsumencka według GUS, a w piątek koniunktura w przedsiębiorstwach. Na globalnych rynkach warto zwrócić uwagę na wtorkowe odczyty z Chin – PKB, produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. We wtorek, dodatkowo, istotny okazać się mogą odczyty indeksu ZEW z gospodarki niemieckiej i produkcję przemysłową z USA. W środę opublikowana zostanie Beżowa Księga dot. gospodarki amerykańskiej, oraz odczyt inflacji CPI z Wielkiej Brytanii.

Departament Zarządzania i Analiz

SUPERFUND
Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych SA


www.superfund.pl
Dzielna 60
01-029 Warszawa
Infolinia: 22 556 88 62
Fax. 22 556 88 80

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .