Warszawa 27.12.2017

Wyniki funduszy SuperfundZazwyczaj przedświąteczny tydzień należy do spokojnych, jednak w tym roku w tym czasie miało miejsce kilka istotnych wydarzeń. Za oceanem, długo oczekiwana reforma podatkowa wreszcie trafiła do Donalda Trumpa do podpisu. Mimo, że część rynku była do tego sceptycznie nastawiona, tak jak zapowiadał prezydent Stanów Zjednoczonych, udało się podpisać ustawę przed świętami. Reakcja rynku była raczej neutralna. Indeksy amerykańskie nieznacznie zwyżkowały, natomiast dolar tracił na wartości względem euro i innych walut. Indeks S&P500 zyskał 0,28%, DJIA 0,42%, a indeks giełdy Nasdaq 0,34%. Na Starym Kontynencie wrócił natomiast temat niepodległości Katalonii. W czwartkowych wyborach zwyciężyła partia Ciudadanos, będąca przeciwna odłączeniu regionu od Hiszpanii. To jednak gorzkie zwycięstwo, ponieważ partie będące za secesją mogą liczyć na więcej mandatów niż te, które chcą utrzymać status quo. Sytuacja w Hiszpanii, mimo że zasiała niepewność na rynkach, nie spowodowała większych spadków na giełdach w Europie. Indeks hiszpańskiej giełdy zyskał 0,31%, DAX zniżkował -0,23%, francuski CAC wzrósł 0,29%, a brytyjski FTSE100 osiągnął 1,36% stopy zwrotu.

Jest to kolejny tydzień w którym fundusze Superfund typu managed futures dołożyły cegiełkę do już i tak znacznych wzrostów w tym roku. Superfund Green, od początku roku, osiągnął stopę zwrotu na poziomie 20,62%, Superfund Red 7,99%, a Superfund Goldfuture, dodatkowo za sprawą wzrostów na rynku złota, zyskał aż 25,64%.

W Polsce najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 ust. 1 unijnego traktatu. KE stwierdziła istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości Unii Europejskiej. Złoty, podobnie jak rynek akcji, zachowywał się stabilnie po ogłoszeniu decyzji. W przeciągu całego tygodnia indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 0,99%.

W tym tygodniu czeka nas spokojny tydzień na rynkach finansowych. W czwartek opublikowany zostanie Indeks Chicago PMI oraz cotygodniowe dane z rynku pracy w USA. W piątek natomiast najistotniejszy będzie odczyt inflacji konsumenckiej z gospodarki niemieckiej.

Departament Zarządzania i Analiz

SUPERFUND
Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych SA


www.superfund.pl
Dzielna 60
01-029 Warszawa
Infolinia: 22 556 88 62
Fax. 22 556 88 80

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .