Warszawa 05.06.2017

Wyniki funduszy SuperfundMiniony tydzień nie przyniósł żadnych przełomowych wydarzeń na rynkach finansowych. Ryzyko polityczne zeszło nieco na drugi plan, a oczy inwestorów skupione były na odczytach makroekonomicznych oraz polityce banków centralnych. Lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych w przeciągu tygodnia pozytywnie wpływały na tamtejsze indeksy giełdowe, które osiągały rekordowe poziomy. Jedynie piątkowe dane z rynku pracy okazały się słabsze niż oczekiwano. Rynki zastanawiają się czy Fed utrzyma zapowiedziane tempo zacieśniania monetarnego oraz kiedy i czy rozpocznie redukcję bilansu. W Europie pomimo powrotu tematu problemów włoskich banków, pojawienia się możliwości wcześniejszych wyborów w tym kraju czy przypomnieniu o sobie problemu zadłużeniowego Grecji, giełdy radziły sobie całkiem nieźle. Również tutaj na pierwszy plan wysuwa się polityka monetarna. Coraz większa część rynku oczekuje normalizacji polityki EBC, jednak gołębie stanowisko Mario Draghiego oraz nieco niższe od prognoz odczyty inflacji zaprzeczają tej tezie. Kolejny tydzień fundusze Superfund Managed Futures osiągają dobre wyniki. Superfund Green wzrósł 1,20%, RED 0,65%, a Superfund GoldFuture, dzięki zwyżce cen złota, zyskał w przeciągu tygodnia 2,25%. W Polsce natomiast, GPW nie może zaliczyć minionego tygodnia do udanych. Indeks szerokiego rynku stracił 2,20% przede wszystkim za sprawą największych spółek.

W tym tygodniu najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w czwartek 8 czerwca. Tego dnia Europejski Bank Centralny ogłosi swoją decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych, w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne, a James Comey, były szef FBI, zeznawać będzie przed senacką komisją ds. wywiadu w sprawie śledztwa przeciwko byłemu doradcy Donalda Trumpa - Michaelowi Flynnowi, który oskarżany jest o współpracę z Rosją. Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, w Polsce jedyną publikacją będzie środowa decyzja RPP. W Europie czekają nas odczyty PMI w usługach we wtorek, w środę zamówienia w przemyśle w gospodarce niemieckiej oraz finalny odczyt PKB dla strefy euro, a w czwartek, oprócz decyzji EBC, istotne mogą okazać się dane dotyczące produkcji przemysłowej z Niemiec. W Stanach w poniedziałek zobaczymy odczyty PMI oraz ISM w usługach, a w czwartek cotygodniowy raport o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. W piątek najistotniejsze będę dane dotyczące inflacji w chińskiej gospodarce.

Departament Zarządzania i Analiz

SUPERFUND
Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych SA


www.superfund.pl
Dzielna 60
01-029 Warszawa
Infolinia: 0 801 588 188
Tel. 22 556 88 62

Fax. 22 556 88 80

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .