Warszawa 10.04.2017

Wyniki funduszy SuperfundUbiegły tydzień był dość nerwowym okresem dla rynków finansowych. Z jednej strony w centrum uwagi znalazły się banki centralne, a konkretnie publikacje protokołów z posiedzeń FED oraz EBC, a z drugiej strony spotkanie Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, w czasie którego prezydent Stanów Zjednoczonych dodatkowo wydał rozkaz przeprowadzenia ataku rakietowego na syryjską bazę lotniczą. Wszystko to spowodowało nerwowość na rynkach oraz wahania indeksów giełdowych. W protokole FOMC okazało się, że planowana jest redukcja sumy bilansowej banku poprzez sprzedaż aktywów zakupionych podczas przeprowadzania programu luzowania ilościowego. Giełda amerykańska odebrała tę informację negatywnie, zabarwiając się na czerwono, a pesymizm przelał się również na inne giełdy. W tym samym czasie giełdy Europy Środkowo-Wschodniej, z Polską na czele, zanotowały wzrosty. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była jedną z mocniejszych giełd na świecie. Ma to swoje odzwierciedlenie w wynikach funduszy akcyjnych Superfund, szczególnie Superfund Akcyjny, który zakończył tydzień notując 1,48% wzrostu. Średnia dla uniwersalnych funduszy akcyjnych wyniosła w tym czasie 1,19%.

W tym tygodniu spora dawka danych makroekonomicznych. We wtorek w Polsce mamy finalny odczyt inflacji CPI, a w środę inflację bazową, które powinny potwierdzić wcześniejsze wstępne dane. W czwartek natomiast, NBP publikuje informacje dotyczące bilansu płatniczego. Na globalnych rynkach we wtorek istotne będą odczyty dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro oraz odczyty inflacyjne z Węgier oraz Wielkiej Brytanii, w środę odczyty inflacyjne z Chin. Ze Stanów Zjednoczonych w czwartek zostanie podana inflacja oraz nowo zarejestrowani bezrobotni, w piątek zaś, dane o sprzedaży detalicznej.

Departament Zarządzania i Analiz

SUPERFUND
Towarzystwo Funduszy
Inwestycyjnych SA


www.superfund.pl
Dzielna 60
01-029 Warszawa
Infolinia: 0 801 588 188
Tel. 22 556 88 62

Fax. 22 556 88 80

Superfund Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie Dzielnej 60, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000234965, NIP 1070002513. .